Çilingir Ne Demek? Çilingir Ustasında Olması Gerekli Özellikler Nelerdir?

Çilingir ne demek hiç merak Ettiniz mi? Çilingir sözlük anlamı olarak, demircilik işi yapan ustaya verilen addır. Eskiden çilingirler hem kapı açmakta hemde döküm ile ince işlik neticesinde anahtar yapan ustalara denmekteydi.

Sizlere, bir çilingir ustasında olması gereken özelliklerden de biraz bahsetmek isteriz.

 1. Çilingir ustasının dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.
 2. Müşterisine, verdiği hizmetin tüm aşamasında gerekli açıklamaları yaparak, güven vermelidir.
 3. Yine, müşterisinin güvenliğini ön planda tutmalıdır
 4. Sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.
 5. Herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekir.
 6. Elini iyi ve pratik bir şekilde kullanması şarttır.
 7. Şekiller ile ilgili detayları bilmelidir.

Yukarıda belirttiğimiz ve bir çilingir ustasında bulunması gereken tüm başlıkların yanı sıra, bir çilingir ustası, hızlı, güvenilir, Pratik çözümler üreterek, gerekli sertifikalarını müşterilerine göstermelidir.

Peki sizce çilingir ne demek sorusuna verilebilecek cevaplar nelerdir ?

 • Anahtarınızı kaybettiğinizde kapınızı açan
 • Kapınızın kilidi arızalanınca değiştiren
 • Gece kapıda kaldığınızda hizmet veren
 • Bina kapınızın kapatıcısını ( Hidrolik ) değiştiren
 • Apartman kapısı kilidinizi değiştiren

Kişilere çilingir denir. Çilingir demek Eski yıllara dayanan en eski mesleklerden birisidir. O yıllarda çilingirlik ve anahtarcılık işi ile demirciler ilgilenirdi. Kapınızın kilidini tamir eden,zarar vermeden açan,kilidinizi takan kişilerdi. Günümüz teknolojisinde artık insanların işini makinalar aldı,seri üretimler olduğu için bu meslek demircilikten çıkıp sadece anahtarcı ve çilingirler ilgilenmektedir. Artık kapılarınız kilitli kaldığında kilitler bozularak açılmaktadır. Tabi ki şu günlerde piyasada kaçak olarak çalışan çilingirlere dikkat etmelisiniz. Çilingir Ne Demek burada daha iyi bir örnekle anlatıma devam etmek istedik. Seyyar yada korsan çalışan çilingirlere neden dikkat etmelisiniz.? Korsan çilingirler bir yere kaydı olmadığı için daha sonrasında sizlerin evlerini soymaktadır. Bunun için çağırdığınız çilingirin İstanbul anahtarcılar ve çilingirciler odasına kayıtlı olup olmadığına dikkat edin. Eğer odaya kaydı varsa zaten çilingir güvenlidir,fakat değilse başınıza daha sonradan bir iş açabilirler. Kapınızı açtırmadan yada kilidini değiştirmeden önce mutlaka yetkili çilingirlere danışın.

titanyumtr

c#,VB.net,html-css tasarımları yapmakta ve ürün hizmetleri vermekteyim. Bana bu konularla ilgili danışmak için; E Posta: [email protected] İnstagram:Melih _barsoglu KODLAMAK GÜZELDİR. www.sonogrup.blogspot.com.tr Copyright TitanyumTurkey©

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir