Miyoptan Nasıl Kurtulurum

Miyop Neden Olur?

• Miyopinin temel sebebi gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir.

• Miyop kusuru gözün önden arkaya normalden uzun olduğu ya da kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda ortaya çıkar.

• Miyopi doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak da gelişip ilerleyebilir. Anne ya da babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme riski fazlalaşır.

• Hastalıkla beraber şeker hastalığı ya da kataraktı olanlarda sonradan miyop oluşabilir.

• Pseudomyopia (yalancı miyopi)  gözde bulunan siliyer kasların stres, yorgunluk ve aşırı yüklenme sonucu tamamen gevşeyememesi sebebiyle gözlerde miyop gelişmesi durumudur.

Miyop Ne Zaman Durur?

Miyopluk belirtileri genellikle 6 yaşına doğru kendini belli eder.

Çocuk küçük yazıları rahatça okurken tahtaya yazılanları ise okuyamaz. Altı yaşına doğru kendini gösteren miyopluk , vücut gelişimine bağlı olarak yirmili yaşlara kadar farklı oranlarda ilerleyebilir.

Daha sonra durur ya da daha yavaş ilerler. İlerlemenin en fazla olduğu dönem erkeklerde 11-12 kızlarda ise 9-10 yaş aralığıdır.

Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

• Excimer Lazer yöntemi ile miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurları düzeltilebilir ve kornea denilen gözün en dışındaki saydam tabakanın üzerindeki bazı lekeler ve izler de yok edilebilir.

Lazer uygulaması miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır. Fakat bu kişilerde göz bozukluğunun durmuş olması gerekir.

Yine hastanın kornea kalınlığının lazer olmaya uygun olması  gerekir. Gözde iltihabi bir durum, kornea şekil bozukluğu gibi hastalıkların sözkonusu ise lazer tedavisi yapılmaz.

Korneası ince olanlar, keratokonus, glokom, retina yırtılması, katarakt, diyabet, romatizma gibi sistematik hastalık ve hamilelik gibi durumlar lazerle tedavi için uygun değildir.

Lazer tedavisi en erken 18 yaşında uygulanabilir.

• İngiltere’deki King’s College bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları Nature Genetics’de yayınlanan araştırmaya göre miyop hastalığına bir gen neden olmaktadır.

titanyumtr

c#,VB.net,html-css tasarımları yapmakta ve ürün hizmetleri vermekteyim. Bana bu konularla ilgili danışmak için; E Posta: [email protected] İnstagram:Melih _barsoglu KODLAMAK GÜZELDİR. www.sonogrup.blogspot.com.tr Copyright TitanyumTurkey©

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir